
I november gick 928 företag i konkurs, ungefär lika många som i november förra året. Samtidigt är konkurstrycket fortsatt högt, vilket framgår av statistik från kreditupplysningsföretaget Syna.
Under såväl september som oktober ökade antalet konkurser påtagligt jämfört med samma månader förra året.
I november bromsade konkurserna in något och slutresultatet blev att de varken minskade eller ökade jämfört med november 2024. Samtidigt ska man komma ihåg att konkursnivån är fortsatt hög vid en jämförelse med tidigare år. Ackumulerat i år har 9 178 företag tvingats ge upp.
– Det vi sett under hösten är att många företag har det fortsatt besvärligt, konstaterar Karl Stjerna, VD för kreditupplysningsföretaget Syna. Visserligen är hösten den del på året då antalet konkurser historiskt sett varit många, men antalet konkurser är även i år osedvanligt många.
– Det finns flera bakomliggande orsaker, menar Karl Stjerna. En förklaring är att många företag ännu inte fullt ut återhämtat sig efter åren med Covid och den långa lågkonjunktur som härjat under senare tid, både här i Sverige och i andra länder dit svenska företag exporterar.
– Förhoppningsvis ska den snart vara till ända, eftersom allt fler positiva signaler avlöser varandra. Räntorna har gått ner samtidigt som efterfrågan ökar både på varor och tjänster. Även handeln visar positiv utveckling.
Branscher som är extra tyngda av konkurser är byggföretag och företag inom restaurangsektorn. Även bland tjänsteföretag förekommer många konkurser liksom bland företag som erbjuder olika konsulttjänster.
I två av storstadslänen – Stockholms län och Skåne län – ökade antalet konkurser kraftigt. För Stockholms del var ökningen 13 procent och för Skåne län 14 procent.
I Västra Götaland är utvecklingen mer positiv. Här minskade konkurserna med 14 procent i november. Dock ska man komma ihåg att antalet konkurser i länet var mycket högt samma månad förra året och att antalet konkurser i oktober dessutom var mycket högt.
– Sammanfattningsvis är jag ändå hoppfull att vi nu har det värsta bakom oss och att 2026 ska bli ett år när näringslivet kan utvecklas i mer positiv riktning och att antalet konkurser därför succesivt ska minska, avslutar Karl Stjerna.
Se alla konkurser i din region:
https://kreditrapporten.se/konkurser-november-2025
Syna är experter på kreditupplysningar och marknadsinformation. Sedan 1947 har vi erbjudit marknaden vår expertis inom kreditupplysning, registervård och marknadsurval. Idag använder tusentals företag våra tjänster för att hitta, granska och bevaka kunder, leverantörer och affärspartners. Hos Syna har du alltid tillgång till personlig service och fri support. Vi är här för att hjälpa dig lösa de utmaningar du står inför, så att du kan göra ännu bättre och tryggare affärer.
Du når oss på 040-25 85 00 eller support@syna.se